Dudak Çatlamasına Sebep Olan 5 Durum

Dudak Çatlaması
İçindekiler

Dudak çatlamasına sebep olan durumlara göz atalım. Dudaklarımızda ince bir cilt tabakası vardır. Bu yüzden de en narin, hassas bölgelerden biridir. Malum kış günleri de yaklaştı. Bu soğuk kış günlerinde dudaklarımızı daha özenle korumalıyız. Peki, Soğuk Kış Günlerinde Oluşan Dudak Çatlamasına Nasıl Çözümler bulabiliriz?

 Aslında bunu önleyebilmek için öncelikle dudak çatlamasına neden olan durumları bilmeli ve bu durumlara karşı önlem almalıyız. Şimdi gelelim dudak çatlamasına sebep olan nedenlere ve alabileceğimiz önlemlere.

 Dudak Çatlamasına Sebep Olan Durumlar:

Dudak Çatlaması
Dudak Çatlaması

 Dudak Yalama:

 Dudaklarımız soğuk havalarda kurur ve çatlarlar. Bizde de bu kurumadan dolayı dudaklarımızı yalama hissi oluşur. Çünkü bu şekilde dudaklarımız kısa bir süreliğine nemlenir ve bize iyi gelir. Ama daha sonra dudağımızdaki tükürük buharlaşıp dudağımızın daha da fazla kurumasına ve çatlamasına sebep olur.

 Güneş Işığı:

  Güneşli günlerde ise güneş ışınları dudağımızdaki nemin buharlaşmasına ve bu yüzden de kurumasına sebep olur. Böyle günlerde nemlendirici kullanmaya özen göstermekte fayda var.

 Ağızdan Nefes Alma:

  Soğuk kış günlerinde bünyemiz hassaslaşır ve grip, nezle gibi hastalıklara yakalanabiliriz. Bu durumlarda burnumuzda oluşan tıkanıklık nedeniyle ağzımızdan nefes almaya başlarız. Ağızdan nefes alırken oluşan hava akımı nedeniyle de dudaklarımız kurur ve çatlarlar.

 Diş Macunu:

 Diş macunu kullanırken de içeriğine dikkat etmek de fayda var. Çünkü diş macunlarının çoğu dudağımızda kuruluk ve çatlama oluşturan sodyum loril sülfat adlı bir bileşik içerir. Eğer böyle bir şikâyetiniz varsa içeriği uygun olan başka bir diş macunu kullanmanızı öneririz.

 Turunçgiller:

 Dudağımızdaki derinin hassas ince bir yapısı olduğunu söylemiştim. Bu yüzden turunçgillerde bulunan aseton bile dudakları tahriş edip çatlatma durumu vardır. Aynı şekilde domates sosunun da buna benzer tahriş edici bir yapısı vardır. İşte sizlerle dudaklarınızda çatlama olmasına neden olacak durumları ve yapabileceklerinizi paylaştık. Mutlu ve sağlıklı kış günleri dileriz.

 Dudak Çatlamasına Sebep Olan 5 Durum ile benzer diğer makaleleri öğrenmek istiyorsanız Sağlık kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Niburya Avatarı

Niburya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Go up